تبلیغات
مدیریت و کنترل پروژه کوشا - نگاهی اجمالی به فاز مهندسی

مهندسی، واحدها را طراحی می‏ کند؛ لیستها، مشخصات‏ فنی (Specification) و برگه‏ های مشخصات‏ فنی (Datasheet) همه تجهیزات و کالاها را تولید می‏ کند؛ و تمام نقشه‏ های مورد نیاز برای نصب تجهیزات در سایت را منتشر می‏ کند.

طراحی مهندسی اولین و مهمترین بخش اجرای یک پروژه است. در واقع مهندسی است که نتهای موسیقی را که بعدها توسط تمامی واحدهای پروژه نواخته خواهند شد، تصنیف می‏ کند: تامین تجهیزات / کالاها را بر اساس مشخصات مهندسی تدارک می‏ بیند و ساخت بر اساس نقشه‏ های مهندسی، تجهیزات را برپا و نصب می‏ کند.

وظیفه مهندسی ترجمه مجموعه ای از الزامات عملکردی (قرارداد با کارفرما) به مجموعه کاملی از نقشه‏ ها و مشخصات‏ فنی و نمایش تمام جزئیات یک مجتمع صنعتی است.

مهندسی مجموعه متنوعی از تخصصها را به کار می‏ گیرد: برای مثال فرایند، ایمنی، سیویل، برق، ابزار دقیق و کنترل؛ و تعداد زیادی از فعالیتها را شامل می‏ شود: از طراحی مفهومی سطح بالا تا تولید نقشه‏ های تفصیلی ساخت و نصب (Fabrication).

مهندسی در دو گام انجام می‏شود:

  • طراحی مفهومی و یا مهندسی پایه
  • و طراحی تفصیلی.

این دو فاز اغلب توسط دو پیمانکار متفاوت انجام می‏ شوند. مهندسی پایه معمولا تحت یک قرارداد خدمات (Service Contract) انجام می‏ شود، در حالیکه مهندسی تفصیلی به طور نرمال بخشی از یک قرارداد EPC (مهندسی، ساخت و تامین و یا همان قرارداد کلید در دست) است.

فاز اول طراحی، نامهای مختلفی دارد.

 محدوده کاری فاز مهندسی پایه عبارت است از تعریف نمودارهای فرایند، تجهیزات اصلی، پلات پلن (Plot Plan)، معماری سیستمها و غیره. این فاز با صدور مدارک اصلی تعریف کننده مجتمع صنعتی، یعنی مدارکی نظیر:

  • دیاگرامهای پایگینگ و ابزار دقیق (P&ID)
  • جانمایی کلی مجتمع صنعتی (Plot Plan)
  • مشخصات‏ فنی تجهیزات اصلی
  • دیاگرام توزیع برق
  • نقشه معماری سیستم کنترل فرآیند

مدارک مهندسی پایه به عنوان بخش فنی دعوت به مناقصه EPC پروژه به کار می‏ رود.

محدوده کاری فاز مهندسی تفصیلی عبارت است از تهیه تمام مدارک مورد نیاز برای تامین و نصب تجهیزات پروژه. یعنی مدارکی نظیر:

  • جهت تامین: مشخصات‏ فنی تمام تجهیزات و لیست مقادیر bill of quantities اقلام فله‏ای (Bulk)
  • جهت نصب: فونداسیونها، نقشه‏ های تفصیلی نصب و غیره.

شایان ذکر است بعد از تامین تجهیرات پروژه، مهندسی تفصیلی بایست اطلاعات فروشندگان (اطلاعات واقعی تجهیزات که توسط فروشنده طراحی شده اند) را به کار گرفته و با سایر مدارک و مستندات مهندسی پروژه یکپارچه کند.

عمق جزئیات لازم برای فعالیتهای مهندسی مربوط به نصب، فعالیتهایی نظیر سیویل، سازه های فولادی (Steel Structure)، پایپینگ، برق و ابزار دقیق و نظایر آن، بر اساس تقسیم مسئولیتهای توافق شده با پیمانکاران ساخت مشخص می‏ شود. برای مثال، اغلب امور مربوط به لوله های با ضخامت کمتر از ۲ اینچ توسط پیمانکار ساخت انجام می‏شود. مسیر لوله‏ کشی pipe routing، تهیه لیست اقلام (Material Take-Off, MTO) و تامین این لوله ها توسط این پیمانکار انجام می‏شود. بنابراین برنامه اجرای مهندسی (Engineering Execution Plan) بایست شامل ماتریس تقسیم وظایفی، مانند ماتریس زیر باشد:

 همچنین، فعالیتهای مهندسی ممکن است بین مراکز مهندسی نقاط مختلفی از دنیا توزیع شود.

مهندسی از دیسیپلین های مختلفی تفکیک می‏شود، که عمده آنها عبارتند از:

فرایند

مکانیک و تجهیزات

جانمایی

ایمنی

سیویل و سازه

مواد و خوردگی

پایپینگ

مدلسازی

ابزاردقیق

برق
طبقه بندی: اصول کنترل پروژه،

تاریخ : شنبه 1 شهریور 1393 | 12:15 ب.ظ | نویسنده : گروه برنامه ریزی و کنترل پروژه کوشا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.