تبلیغات
مدیریت و کنترل پروژه کوشا - نگاهی به وظایف پیمانکاران عمومی-بخش دوم

نگاهی به وظایف پیمانکاران عمومی

بخش دوم

کلیاتی از اهداف و وظایف پیمانکاری عمومی

به عهده گرفتن مسئولیت انجام کل یک پروژه یا بخش اعظم مستقل و بویژه اجرایی آن از مطالعات مقدماتی و توجیه‌پذیری تا برنامه‌ریزی، طراحی، تدارکات و تأمین،‌ احداث بناها و تأسیسات، ساخت و آزمون ماشین‌‌آلات و تجهیزات، تدارکات، حمل،‌ نصب، راه‌اندازی و آزمونهای بهره‌برداری و تحویل به کارفرما توسط یک پیمانکار واحد جزو وظایف پیمانکاری عمومی است.

بنابراین، الزامی است پیمانکار عمومی توان پذیرش مسئولیت کامل کار مورد تعهد خود و انجام مدیریت فعالیتهای مختلف آن را به تنهایی و رأساًً برعهده داشته باشند، مهم نیست که کار کوچک، متوسط یا بزرگ باشد. مهم آن است که پیمانکار عمومی قادر باشد انجام کل کار را با مسئولیت مستقیم و بدون واسطه خود به عهده گیرد.

یک مؤسسه پیمانکار عمومی باید حداقل از امکانات سازماندهی و مدیریت (هدفگذاری- سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، هماهنگی، ‌کنترل و نظارت) برخوردار باشد. بدون توان لازم و کافی در سازماندهی و مدیریت،‌ به عهده گرفتن نقش پیمانکار عمومی خطاست.

G.C بر اساس اصول سازماندهی و مدیریت و با توجه به پیچیدگی کارها به صورت روزافزون و نیز انباشت تجربه پیمانکار عمومی در سطح جهانی و بررسی پیمانکاران موفق جهان ضروری است. هر پیمانکار عمومی فقط در یک رشته تخصصی فعالیت کرده و تلاش خود را صرف کسب توان و تجربه در آن رشته ‌می کند.

پراکنده‌کاری در عرصه‌های گوناگون صنعت،‌ آن هم با تخصصی شدن روزافزون کارها از یک سو و محدودیت‌ توان پیمانکاران عمومی از سوی دیگر، موجب ناکامی خواهد شد.

شرکتهای پیمانکاری عمومی با توان بالا می‌توانند ضمن اجرای پروژه به صورت کامل و کلید در دست، چند پیمانکاری تخصصی با کادر کاملاً‌ مجهز و مستقل زیر مجموعه خود داشته باشند به طوری که پیمانکاری تخصصی نیز مرتبط با رشته پیمانکاری عمومی بوده و مدیریت کلان آن به عهده مدیران ارشد باشد.

پیمانکار عمومی باید قادر باشد مطالعات مقدماتی شناسایی برنامه‌ها، طرحها تا بازسازی، نوسازی و برطرف کردن تنگناهای دوران بهره‌برداری واحدهای رشته تخصصی خود را انجام دهد.

گسترش فعالیتهای شرکتهای G.C در رشته تخصصی‌شان حداقل موارد زیر را دربر می‌گیرد:

·         شناسایی مقدماتی ارایه طرح و برنامه کلان در یک صنعت در یک قلمرو خاص

·         بررسیهای توجیهی فنی اقتصادی

·         مهندسی پایه و تفصیلی

·         خدمات مشاوره‌ای

·         تأمین تجهیزات و تدارکات

·         واگذاری دانش فنی و حق بهره‌برداری

·         خدمات ساخت، احداث نصب و راه‌اندازی

·         خدمات دوران بهره‌برداری

·         اجرای پروژه به صورت کلید در دست

بنابراین در هدفگذاری مؤسسات پیمانکاری عمومی باید نکات زیر مراعات شود:

الف) هر مؤسسه پیمانکار عمومی باید تلاش کند در یک رشته تخصصی فعالیت کرده و نباید همزمان خود را درگیر رشته‌های متنوع کند.

ب) پیمانکار عمومی در رشته تخصصی خود باید قادر باشد همه فعالیتهای فراگیر (از مطالعات تخصصی تا ارایه خدمات تدارکاتی و نصب و راه‌اندازی) را چه رأساً و چه با بهره‌گیری از مشاوران و نصابان و دیگر عوامل دست دوم (با مسئولیت مستقیم خود) انجام دهد. محدودیت در این توانمندی گسترده بازار کار پیمانکار عمومی را محدود و تأثیر منفی بر رشد و حتی ماندگاری آن خواهد داشت.

صرف نگرش تخصصی (در یک رشته خاص) با تنوع فعالیتها، تضمین‌ کننده موفقیت نخواهد بود. مهمترین ضامن موفقیت، توان دستیابی به اهداف و انجام وظایف یعنی اجرای کارهای تعهد شده در چارچوبهای مورد نظر کارفرما (کیفیت، کمیت، بودجه و‌ زمان) است،‌ بنابراین:یک مؤسسه پیمانکاری عمومی باید بتواند به عنوان بازوی اجرایی کارفرما، کار واگذار شده را در چارچوب مشخصات فنی (کیفیت و کمیت) در زمان و وقت مورد توافق انجام دهد.
تاریخ : سه شنبه 27 مهر 1395 | 03:30 ب.ظ | نویسنده : گروه برنامه ریزی و کنترل پروژه کوشا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.