تبلیغات
مدیریت و کنترل پروژه کوشا - نگاهی به وظایف پیمانکاران عمومی-بخش اول

نگاهی به وظایف پیمانکاران عمومی

بخش اول

مطالعات و بررسی‌های انجام شده در خصوص ارایه راهکارهای عملی اجرای پروژه‌های بزرگ بین‌المللی نشان می‌دهد که تشکیل کنسرسیوم و تبدیل آن به شرکتهای G.C با هدف افزایش توان طراحی مدیریتی، اجرایی و مالی از راهکارهای موفق و علمی جهان است و به همین منظور هر روز شاهد شکل‌گیری این‌گونه شرکتها برای اجرای پروژه‌های بین‌المللی هستیم و برای جلوگیری از عقب ماندگی در این بخش ضرورت ایجاد این‌گونه شرکتها در ایران به روشنی قابل ملاحظه است.

اجرای پروژه‌های صنعتی کشور توسط شرکتهای پیمانکاری بزرگ G.C ضرورتی انکارناپذیر تلقی شده و تأسیس این‌گونه شرکتها از الزامات و ضروریات مدیریتی است که باید در دستور کار جدی مسئولان و دستگاههای اجرایی کشور قرار گیرد.

به نظر بیژن زنگنه وزیر نفت، “با این که تجهیزات زیادی در داخل کشور ساخته شد اما خلاء پیمانکار عمومی در نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت کاملا مشهود بود. پیمانکار عمومی در صنعت نفت شکل نگرفته است، نخ تسبیحی که بتواند سازندگان و پیمانکاران جزء را به هم وصل کند. تقریبا همه شرکتهای داخلی که امروز در حوزه پیمانکاری نفت وگاز ایران فعالیت می کنند شرکتهای EPC (مهندسی، خرید، ساخت) هستند. شرکتهایی که از پیمانکاران عمومی پایین ترهستند. در ٨ سال گذشته، کل ایده توسعه پیمانکاران عمومی ایران دچار غفلت شد و توجهی به آن نشد، درحال حاضر سازندگان کوچک تجهیزات وجود دارند، اما نخ تسبیح که آنها را به هم وصل کندوجود ندارد. شرکتهای پیمانکار عمومی کاملا دانش بنیان هستند و ربطی به تحریمها ندارند که تقویت نشدند”. تنها پتروپارس بود که آن هم در سال ۷۶ تاسیس شده بود.

فهرست مطالب

·         ۱ اما پیمانکار عمومی کیست که در این اندازه دارای اهمیت است

·         ۲ کلیاتی از اهداف و وظایف پیمانکاری عمومی

·         ۳ گسترش فعالیتهای شرکتهای G.C در رشته تخصصی‌شان حداقل موارد زیر را دربر می‌گیرد:

·         ۴ بنابراین در هدفگذاری مؤسسات پیمانکاری عمومی باید نکات زیر مراعات شود:

·         ۵ به این منظور پیمانکار عمومی باید توانمندیهای زیر را در حد لازم و کافی برای انجام کار مورد تعهد داشته باشد:

·         ۶ به طور خلاصه، اهداف شرکتهای G.C را می‌توان به صورت زیر نام برد:

·         ۷ اثرات مثبت بلندمدت تشکیل شرکتهای G.C در توسعه پایدار اقتصادی و صنعتی

·         ۸ البته تشکیل شرکتهای G.C و واگذاری کار به این‌گونه شرکتها نیز ممکن است اثرات منفی کوتاه‌مدت در پی داشته باشد که به طور خلاصه عبارتند از:

اما پیمانکار عمومی کیست که در این اندازه دارای اهمیت است

پیمانکار عمومی، پیمانکاری است که مسئول آماده سازی، هماهنگی و تکمیل همه کارهای یک پروژه است. ISO6707-2

پیمانکار عمومی، مقاطعه‌کار عمومی، مقاطعه‌کار، کنترات‌چی عمومی، معمار کنتراتی یا (General contractor) به فرد یا شرکتی گفته می‌شود که با سازمانی دیگر یا با شخصی دیگر قرارداد (کنترات) امضا می‌کند تا پروژه و کار مشخصی را مطابق نقشه‌ها و مشخصات مورد توافق به انجام رساند.

پیمانکار عمومی یک مدیر و احتمالا یک تاجر است که مانند یک فرد مجهز به ابزارهای مختلف از سوی مشتری به عنوان مدیر برای مشاوره در معماری، مهندسی و یا به عنوان کارشناس معماری به کار گرفته می شود.

پیمانکار عمومی در ابتدا باید اسناد و مدارک پروژه خاص ( پیشنهادهای ارسال شده، طرح پیشنهادی یا اسناد مناقصه) را ارزیابی کند. در موضوع بازسازی و تعمیرات برای به دست آوردن درک بهتر از شرایط پروژه  به بازدید از محل نیازاست که این امر توسط پیمانکار عمومی انجام می شود.

G.C یا پیمانکار عمومی، شرکت یا مجموعه‌ای از شرکتهاست که توانایی طراحی، تأمین منابع مالی، اجرایی و مدیریت لازم را جهت انجام امور مهندسی، تدارکات، اجرا و مدیریت یک پروژه به طور کامل داشته باشد.

پیمانکاران عمومی مسئولیت کامل پروژه هـای زیربنـایی را به عهـده گرفـته و همه نیازمندیهای یک پروژه را به انحای مختلف برآورده می کنند و در حقیقت گره انتهایی شبکه ای از شرکتهای مختلف مهندسی و تأمین و ساخت است که به همراه هم یک پروژه را پیش می برند.

با توجه به ماهیت و ذات شرکتهای پیمانکار عمومی و به دلیل فر آیندهای کلان حاکم بر آنها، این شرکتها به سازماندهی منسجم و کارآ برای رسیدن به مدیریتی اثربخش نیاز دارند. این سیستم، سیستمی است که بتواند از پس حجم، گستردگی، پیچیدگی و نظم طلبی مورد نیاز شرکتهای GC و پروژه ها برآید.

برای برطرف کردن این نیاز، مهمترین ابزار و سلاح GC ها تجـربه و دانـش آنهاسـت . به این ترتیب GC هـا سازمانهایی دانش مدار (Knowledge-Base) هـستـند کـه بـرای بــقـا و مانـدگـاری در بازار جهـانی بـاید به سوی تـبــدیـل بـه یـک سازمـان دانش آفـریــن ( Knowledge-Creating Organization) حر کت کنند، که در آن، خلق دانش و آگاهیهای جدید، ابداعها و ابتکارها یک کار تخصصی و اختصاصی نیست، بلکه نوعی رفتار همگانی است، تا به این وسیله بتواند به درستی سلاح برنده خویش، دانش و تجربیات حاصل از اجرای پروژه ها را نگهداری کند، توسعه دهد و در سطح شرکت فراگیر کند.

در GC ها باید مدیریت و هدایت کارکنان، به عبارت دیگر مدیریت دانش مهمترین هدف و وظیفه مدیران ارشد باشد و نگهداری و مدیریت منابع انسانی یکی از راهبردی ترین راهکارهاست.


 

 تاریخ : سه شنبه 27 مهر 1395 | 03:28 ب.ظ | نویسنده : گروه برنامه ریزی و کنترل پروژه کوشا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.