تبلیغات
مدیریت و کنترل پروژه کوشا - مفهوم پروژه
در سازمانهای گوناگون و حتی در سازمانهای مختلف هر کشور در مورد واژه های برنامه، طرح یا پروژه، اختلافات لغوی، معنایی و قانونی وجود دارد. از این رو چهارچوب آنان روشن و آشکار نیست و گاه به جای یکدیگر نیز استفاده می شوند. ولی به طور کلی، مجوعه کارها و عملیاتی که در سطح برنامه ریزی کوتاه مدت یا اجرایی توسط واحدهای ستادی یا سطوح مدیریت میانی نظام اجرایی کشور انجام می شود را پروژه می نامند. بر این اساس می توان پروژه را این گونه نیز تعریف کرد:
یک پروژه مجموعه ای از فعالیتهاست که برای دستیابی به منظور یا هدف خاصی انجام می گیرد. پروژه ها شامل فعالیتهای هستند که باید در تاریخ های معین با هزینه های معین و کیفیت تعیین شده ای به انجام رسند لازمه موفقیت هر پروژه دستیابی توام به هر سه عامل زمان، هزینه و کیفیت معین است و خارج شدن هر یک از سه عامل مذکور از حدود تعیین شده می تواند به انجام پروژه ای ناموفق و غیر اقتصادی منجر شود.
ویژگی های یک پروژه عبارتند از:
- دارای هدف مشخص می باشد که در چارچوب مشخصات و فعالیتهایی باید به آن رسید.
- زمان شروع و خاتمه آن تعریف شده است.
- دارای بودجه محدود است.
- منابعی به آن تخصیص یافته که از آن استفاده می شود.
- اقلام قابل تحویل ملموس دارد.
- مدیریت پروژه بکارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیکهای لازم در اداره جریان اجرای فعالیتها، به منظور رفع نیازهها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است. مدیریت پروژه در اجرای این مهم از دوبازوی قدرتمند برنامه ریزی و کنترل پروژه بهره می گیرد.
طبقه بندی: اصول کنترل پروژه،
برچسب ها: مفهوم پروژه، مدیریت پروژه، کنترل پروژه، برنامه ریزی پروژه، محدودیت های پروژه،

تاریخ : شنبه 20 شهریور 1395 | 05:46 ب.ظ | نویسنده : گروه برنامه ریزی و کنترل پروژه کوشا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.